Fırında Mantar Dolması

Fırında Mantar Dolması

Kültür mantarının en lezzetli halini az sonra okuyacağınız tarifte bulacaksınız. Mantarın kafasını bir kap gibi kullanıp içine enfes bir karışım dolduracağız. Fırına atıp peynirli karışımı eriterek mantarın içindeki tereyağını hapsedecek ve ilk lokmada ağzın içine dağılmasını sağlayacağız.

Kremalı Domates Çorbası

Kremalı Domates Çorbası

Domatesi kremalı yapacak, hakiki domates tadı almak için salça koymayacağız. Servisinde üzerine sepet peyniri rendeleyeceğiz. Dileyenler için ince kıyılmış taze fesleğen serpiştireceğiz. Yanına da lezzetli bir kruton yapıp soframızı zenginleştireceğiz. Buyrunuz...

Güveçte Kuzu

Kuzu Güveç

Güveç tipi pişirme yöntemi ile; yani kapalı bir kap içinde çok az ateşte uzun sürede pişen yemeğin lezzetine doyum olmaz. Genellikle odun ateşi kullanan fırınlarda ateş söndükten sonra fırının iç sıcaklığında saatlerce kalan toprak güveç kabı, bu iş için idealdir. Peki bu yöntemi evde uygulamak istesek?

Mantarlı Sebze Kızartma

Mantarlı Sebze Kızartma

Yöresel bir lezzetimiz olan karışık sebze kızartmasına tereyağında kavurduğumuz mantarı ekleyeceğimiz bir tarif deneyeceğiz. Sunumunu kat kat dizerek yapıp üzerine tutkulu bir lezzet karışımı olan sarımsaklı domates sosu ve çırpılmış yoğurt ekleyeceğiz.

Ton Balıklı Salata

Ton Balıklı Salata

İddia ediyorum, dünyanın en güzel ton balıklı salata tarifini vermek üzereyim. Adına herşeyli salata da diyebiliriz. Bol lifli, bol vitamin ve mineralli, yüksek kalorili, tüm sağlıklı yağları içeren yani vücudun ihtiyacı olan bir çok besini bir arada yiyebileceğiniz lezzetli bir öğün olacak.

Ev Yapımı Bardakta Mısır

Ev Yapımı Bardakta Mısır

Bardakta mısır satışının patlamasının arkasında neler var bilmiyorum ama gelin bu lezzeti kendi haşladığımız mısır ile eve taşıyalım. Dışarıda satılan mısırdan şüphelenip çocuklarınıza yedirmiyorsanız, evde kendiniz yaparak çocuklarınıza unutulmaz bir sürpriz yaşatabilirsiniz.

Sayfa 2 / 3 2