Sebzeli Tavuk Şiş

Yapımı oldukça kolay bu lezzeti, evdeki fırın veya ev tipi ızgaranız ile uygulayabilirsiniz. Biz bu sefer fırında yapacağız, hem de altına koyacağımız tepside ikinci bir sebze tabağımız pişmiş olacak. Ne de olsa elimizde sıcak bir fırın olacak, daha verimli kullanabiliriz böylece.

Tavukları buzdolabında kalan birkaç sebze ile birlikte şişleyerek hem farklı bir aroma hem de farklı bir sunum elde edeceğiz. Kullanılan sebzeler konusunda özgürüz, evde hangisi varsa olur.

Sebzeli Tavuk Şiş

- 19 Mayıs 2014

Tavuk Şiş'te önemli olan; neşemizi ellerimiz vasıtasıyla malzemelere katmak ve oradan da yiyenlere ulaşmasını sağlamak. Haydi başlayalım, buyrunuz.

Hazırlık Süresi : 30 dk Pişirme Süresi : 25 dk Miktar : 4 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 200 gr) : Kalori: 270 cal Yağ: 13 gr Karbonhidrat: 9 gr Protein: 24 gr Sodyum: 110 mg

Malzeme Listesi

 • tavuk but filetosu - 250 gr
 • arpacık soğanı - 16 adet
 • çeri domates - 8 adet
 • kabak - 1 adet
 • yeşil köy biberi - 1 adet
 • kırmızı yağ biberi - 2 adet
 • tuz - 2 çay kaşığı

Karışık sebze tepsisi için Malzeme Listesi (6 porsiyon)
 • patates, orta boy - 4 adet
 • sivri biber - 12 adet
 • havuç - 2 adet
 • domates, orta boy - 2 adet


Yapılışı

 1. Sebzelerimizi bir güzel yıkayıp temizliyoruz.

 2. Arpacık soğanlarını soyup bir kenara koyuyoruz. Her şiş için 2 adet kullanacağız.

 3. Kırmızı köz biberlerini başparmağı genişliğinde 8 halka elde edecek şekilde doğruyoruz.

 4. Yeşil köy biberini de aynı şekilde ve ebatta doğruyoruz. Her şiş için 1'er adet kullanacağız.

 5. Kabakları 8-10 mm kalınlığında halkalar halinde doğruyoruz. İçleri sulu kalsın isterseniz daha kalın bırakınız.

 6. Tepsiye dizeceğimiz havuçları diagonal biçimde ince doğruyoruz.

 7. Tepsiye dizeceğimiz patatesleri yaklaşık 5 mm kalınlıkta ufak diskler halinde doğruyoruz. Bu şekilde hem kolay pişmelerini hem de iki lokmalık olmasını sağlıyoruz.

 8. Kullanacağımız tüm malzemeler hazır. Tepsiye dizeceğimiz sivri biberleri doğramadan koyacağız.

 9. Tavuğun aromasını kuvvetlendirmek isterseniz marine edip birkaç saat buzdolabında dinlendirin. Şart değil ama daha lezzetli olur. Tavukların marinasyonu için Mantar Soslu Tavuk tarifime bakabilirsiniz.

  Marine etmeyecekseniz tavukları kemik parçası ve diğer ufak tefek zarlarından ayıklayın. Şişe girecek büyüklükte küp şeklinde doğrayın. Ben daha önceden marine ettiğim parçaları kullanacağım.

 10. Şişe dizmeye hazırız. Metal şiş veya çöp şiş kullanabilirsiniz. Sıralaması tamamen kişiye kalmış olmakla birlikte fikir vermesi açısından kendi dizgimi anlatayım; önce bir tane arpacık soğanını en sona yerleştiriyoruz.

 11. Tavukların her sebzeye ayrı ayrı değmelerini sağlayacak şekilde yerleştiriyoruz. Böylece birlikte piştikleri sebzenin tadı az da olsa tavuğa işleyecek.

 12. Şişler fırında pişerken altına sebzelerin suları ve tavuğun marine yağı akacak. Fırının alt kısmına bir tepsi koyarak fırının pislenmesini engelleyebilsiniz. Biz bu işlemi daha işe yarar bir hale getirelim. Şişlerden akan o sebze sularını ve tavuğun lezzetli yağını boşa harcamayalım.

 13. Alta koyacağımız tepsiye sebzeler yerleştirerek daha sonra yiyeceğimiz ikinci bir tabak veya tabak yanı garnitürü hazırlamış olacağız. Bunu et şiş yaparken de kullanabilirsiniz, et aromalı sebzeler elde edersiniz.

 14. Fırınımızın sadece üst ızgara bölümünü açalım ve 220 dereceye getirelim. Fırın ısınınca tepsimizi alt bölümüne yerleştirelim.

 15. Şişlerimizi de fırının üst ızgarasından yaklaşık 5 parmak uzaklıkta olacak şekilde koyalım. Izgaralara çok yakın olmasınlar, yoksa sebzelerimiz yanarken tavuklarımız pişmemiş kalırlar.

 16. Şişlerimizi pişmeye bırakalım. Yaklaşık 7 dakika sonra diğer yüzlerini çevireceğiz. Şişlerin cızır cızır lezzetli suları alttaki sebzelerimize ekleniyorlar, verimli bir döngü oldu, ne harika!

 17. Süreler fırından fırına göre değişebilir, o yüzden piştiklerini anlamanın en güzel yolu göz ile kontrol etmektir. Tavuklarımız dilediğimiz pişme seviyesine geldiğinde çıkartabiliriz.

 18. İster şişler ile birlikte isterseniz de şişlerinden çıkartarak servis edebilirsiniz. Yanına biraz pilav oldukça yakışacaktır.

 19. Tepsimize ne oldu derseniz, onu fırının orta bölümüne alıp, fırını da 180 derecede ve alt-üst modunda yaklaşık 15 dakika daha çalıştıralım. Turbo fırın özelliği varsa harika olur, sebzelerin yüzeylerinde oluşacak sıcak hava akışı dışlarını kurutup içlerini sulu bırakacaktır.

 20. Tepsideki sebzelerimiz, üzerlerine akan tavuk şişin yağlarının ve sebze sularının aroması ile zenginleşerek bambaşka bir tat oldular. Daha sonra kullanmak için buzdolabında 1 hafta kadar saklayabilirsiniz, ne de olsa soğan kullanmadık.

 21. Tepside pişen sebzelerimiz örneğin şöyle bir karışık tabakta kendine yer bulabilir ne âlâ!

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

 1. Minion

  Harika!!