Pekmezli Su Peltesi

Hazırlaması hızlı, gayet hafif ve çok az maliyeti ile bütçe dostu bir tatlıyı sizlere sunuyorum; pekmezli su peltesi! Bilecik Gölpazarı yöresinin Üzümlü köyünde halen yapılan bu tatlıyı hatırlattığı için sevgili annem Nevin Tan’a buradan teşekkürlerimi iletiyorum.

Pekmezli Su Peltesi

- 09 Haziran 2014

Hepimiz tatlıya bayılırız fakat çoğu zaman sağlığımızı bozacak korkusuyla ya tadımlık alırız ya da hiç yiyemeyiz. Pekmezli pelte ise köylerimizden gelen, bizden bir lezzet. Öyle fazla bir malzemeye de ihtiyacımız yok.

Hazırlık Süresi : 15 dk Pişirme Süresi : 10 dk Miktar : 8 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 100 gr) : Kalori: 110 cal Yağ: 0 gr Karbonhidrat: 24 gr Protein: 0 gr Sodyum: 0 mg

Malzeme Listesi

 • buğday nişastası - 1 su bardağı (200 ml)
 • su - 1,5 su bardağı (300 ml)
 • toz şeker - 0,75 su bardağı (150 ml)
 • üzüm pekmezi - 2 çorba kaşığı


Yapılışı

 1. Tatlımızı hazırlamak için önce kaserol tipi bir tencereye 1 su bardağı (200 ml) buğday nişastasını döküyoruz.

 2. Nişastanın üzerine oda sıcaklığındaki 1,5 su bardağı suyu döküyoruz.

 3. Su bardağının dörtte üçü kadar toz şekeri tencereye ekliyoruz. Tatlımızı sunarken pekmez ile daha da tatlandıracağız. Eğer daha hafif bir tatlı isterseniz şeker oranını azaltabilirsiniz.

 4. Nişastayı ezerek su içinde eritiyoruz. Tamamen homojen bir sıvı elde edene kadar karıştırıyoruz. Tencereyi ocağa koymadan önce yaptığımız bu işlem çok önemli.

 5. Süt kıvamına gelen sıvımızı tencereyi ocağa koyarken ve sonrasında sürekli karıştırıyoruz. En küçük ateşteki ocağınızda kısık ateşte sıvımız ısınırken karıştırmaya devam ediyoruz.

  Durmadan dinlenmeden karıştırıyoruz. Bir anlık boşluk, tatlının homojenliğini bozacaktır. Bu tarifin tek ve en önemli püf noktası da burası.

  Nişasta önce kaşığımız etrafında sertleşecek, sonra tencerenin tamamı hamur kıvamında sertleşecek. Biz karıştırmaya devam ederek mümkün olduğunca dengeli bir sertleşme olmasını sağlıyoruz.

 6. Tencere içinde hiç sıvı kalmadığında ve tatlımız hamur sertliğinde ise kıvamı tutturduk demektir. Eğer çok sert olursa su ekleyerek, çok cıvık olursa da nişasta ekleyerek kıvamı bulabilirsiniz.

 7. Bu aşamada tencereyi ocaktan alıp mikser ile düşük hızda bir-iki dakika çırpıyoruz. Hem malzemeyi homojen olarak karıştırmış oluyoruz hem de karışımımız soğumuş oluyor.

 8. Malzemeyi soğumaya bırakacağımız kaba koyuyoruz. Kaba önceden birkaç damla su damlatıp yayarsanız, tatlıyı servis ederken pürüzsüz ve parlak bir yüzey elde edersiniz.

 9. Bir kaşık yardımı ile eşit biçimde yayıyoruz.

 10. Ben bu sefer tatlıyı ters çevirmeyip üstünde şekiller yapmayı deneyeceğim. Bu kısım size kalmış.

  Peltemiz oda sıcaklığında biraz soğuduktan sonra buzdolabına koyup katılaşması için yaklaşık 2-3 saat bekliyoruz.

 11. Peltemizi buzdolabında yeteri kadar beklettikten sonra artık dilimleyebiliriz. Porsiyon büyüklüğü için düşündüğümüz ölçülerde dilimler oluşturuyoruz.

 12. Sıra geldi pekmezi peltemiz ile buluşturmaya. Çok değil, 1-2 çorba kaşığı pekmezi pelte üzerine dökerek her tarafına yayılmasını sağlıyoruz. Üzerinde oluşturduğumuz kanallara pekmezler doluyor, yemesi de çok zevkli olacak, az kaldı.

 13. Bir dilim pelteyi servis için tabağımıza koyuyoruz.

 14. Afiyet olsun efendim, ağzınızdan bal damlasın.

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

 1. Nurten Gök Özbek

  Ozancigim pekmez erzurum dut pekmez olursa guzel olur eline saglik

  • Ozan Tan

   Teşekkür ederim, bir bulabilirsem ilk fırsatta deneyeceğim. Erzurum'un, özellikle Uzundere, Olur, İspir civarlarının karadut pekmezi bal gibi yoğun olur ve tadına doyum olmaz.