Fırında Kağıt Kebabı

Akşama aniden yemekli bir misafir ağırlamanız icap etti ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Hem gösterişli bir sunum yapmak hem de az zahmet ile hazırlamak istiyorsunuz; fırında kağıt kebabı tam bu iş için uygun bir tarif.

Yemek yapmak hakkındaki becerisi omlet ile sınırlı dostlar, bu tarif kendinizi göstermek için harika bir fırsat. Çünkü yemeği fırına yaptıracağız, el becerisi ve pişirme tekniklerine ihtiyaç yok.

Buzdolabında kalan zamanı geçmeye başlamış sebzeleri değerlendirmek için de harika bir fırsat, çünkü güveç usulü pişerken bunun pek önemi kalmayacak.

Bu yemek en güzel kuzu eti ile yapılır (kuzu incik ile). Kuzu etinin kendine has kokusunu herkes hoş bulmayabiliyor. Bu sebeple, işi garantiye almak için dana eti kullanacağız tarifimizde. Sizin için uygunsa kuzu eti yapmanızı tavsiye ederim.

Fırında Kağıt Kebabı

- 16 Haziran 2014

Gösterişli bir sunumu mutfak konusunda yeteneği olmayanların bile kolaylıkla elde edebileceği bir tarif, kağıt kebabı.

Buyrunuz.

Hazırlık Süresi : 30 dk Pişirme Süresi : 60 dk Miktar : 4 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 200 gr) : Kalori: 474 cal Yağ: 29 gr Karbonhidrat: 27 gr Protein: 28 gr Sodyum: 744 mg

Malzeme Listesi

 • dana eti, biftek kısmından - 500 gr
 • arpacık soğanı - 16 adet (300 ml)
 • çeri domates - 8 adet (150 ml)
 • sivri biber - 4 adet
 • kırmızı yağ biberi - 1 adet
 • havuç - 2 adet
 • patates, büyük boy - 1 adet
 • kuru soğan, orta boy - 3 adet
 • bezelye tanesi - 1 su bardağı
 • sarımsak - 4 diş
 • yağlı pişirme kağıdı - yeteri kadar
 • alüminyum folyo - yeteri kadar
 • karabiber - 1 tatlı kaşığı
 • kekik - 1 tatlı kaşığı
 • tuz - 1 tatlı kaşığı
 • zeytinyağı - 2 çorba kaşığı
 • tereyağı - 1 yemek kaşığı (servis için)
 • maydanoz - 1 tutam (servis için)


Yapılışı

 1. Etin hazırlanması;
  Vaktiniz varsa eti biraz marine etmek yemeğinize lezzet katacaktır. Ayrıca dana etini daha da yumuşak yapacaktır. Bunun için önce kasabımızdan etin beyaz renkli kas liflerini ayırmasını rica ediyoruz veya kendimiz yapıyoruz.

 2. Eti kuşbaşından daha küçük, yaklaşık parmağımızın bir boğumu kadar büyüklükte kare şeklinde doğruyoruz. Et piştikten sonra daha da küçülecek onu da hesaba katınız.

 3. Bir baş soğanı incecik kıyıyoruz (Başka bir yöntem de; soğan yerine soğanı rendeleyerek sadece suyunu eklemektir. İki yöntem de bu tarif için uygundur).

 4. Kıydığımız soğana bir tutam tuz ve bir çay kaşığı karabiber ekleyerek suyu çıkana kadar elimizle yoğuruyoruz. Doğramış olduğumuz soğanları ete katarak iyice karıştırıyoruz. Bu aşamada 1 çorba kaşığı zeytinyağı da eklerseniz etiniz yumuşacık olacaktır.

 5. Etimizi üzerini hava almayacak şekilde kapatarak buzdolabında 3-4 saat dinlendiriyoruz. O kadar vaktiniz yok ise en azından yarım saat kadar dinlendirmeniz iyi olacaktır.

 6. Sebzelerin hazırlanması;
  Etimiz buzdolabında dinlenirken biz de sebzelerimizi hazırlayalım. Öncelikle hepsini güzelce soyup yıkıyoruz.

 7. Yeşil köy biberi ve kırmızı yağ biberini ağıza gelecek gibi biraz kalınca doğruyoruz. Dilerseniz halka şeklinde de doğrayabilirsiniz, böylece sunumunuzda öne çıkarlar.

 8. Sivri biberleri etler ile aynı büyüklükte doğruyoruz. Sunumda göze gelmeleri iyi olacaktır.

 9. Havuçları ve patatesleri de küp şeklinde doğrayarak etlerin görünümü ile uyumlu hale getiriyoruz. Bu yemekte tüm malzemeler küp küp gözükecekler böylece.

 10. Arpacık soğanları dışında yemek içinde eriyecek bir baş soğana daha ihtiyacımız var. Onu da küp şekilde kıyıyoruz. 3-4 diş sarımsağı da incecik kıyarak karışımımıza ekliyoruz.

 11. Patlıcan bu yemekte şart değil, olursa tat katar. Günümüz patlıcanlarında eskisi gibi acı su pek yok ama işi garantiye almak için tuzlu suda biraz bekletiyoruz. Çok çekirdekli ise çekirdek kısımlarını ayırıyoruz.

 12. Patlıcanları tavla zarı büyüklüğünde küp küp doğruyoruz ve karışımımıza ekliyoruz.

 13. Kabuğundan temizlenmiş arpacık soğanları ve bezelye tanelerini de sebze karışımına ekliyoruz. Kabuğu soyulmuş çeri domatesleri ezilmemeleri için eklemiyoruz, onları kağıda koyarken kullanacağız.

 14. Marine ettiğimiz eti buzdolabından alarak sebze karışıma katıyoruz ve karıştırıyoruz.

 15. Karabiber, kekik, tuz ve zeytinyağını karışıma ekliyoruz.

 16. Tüm karışımı ellerimizle ezmeden iyice karıştırıyoruz. Yemek yapanın elleri değince yemeğin daha güzel olduğuna inanıyorum. Evrendeki sevgiyi ellerimiz vasıtasıyla yemeğe aktarıyoruz.

 17. Malzeme karışımımızı hava almayacak şekilde kapatarak buzdolabına koyuyoruz. Biz kağıtlarımızı hazırlayana kadar dinlensinler, birbirlerine alışsınlar, karışsınlar.

 18. Kağıtların hazırlanması;
  Marketlerde kolayca bulabileceğiniz yağlı fırın kağıdı su geçirmez ve 210 dereceye kadar dayanıklıdır. Yemeğimizin bir porsiyonu için bize gereken 50 cm uzunlukta kağıt parçaları. Bunu cetvelle ölçmeden göz kararı şöyle ayarlayabilirsiniz;

  Kağıdımızı açalım ve yemek porsiyonumuzu oluşturacak genişlikte bir kez katlayalım.

  Aynı genişlik üzerine ikinci ve üçüncü kez katlamaya devam edelim.

 19. Toplam 4 katlı kağıdımız oluştu. Bunu rulodan keserek alalım ve işte yaklaşık 50 cm uzunluğunda parçamız hazır. Burada önemli olan; kağıdımızı 4 kat sarabileceğimiz kadar uzun olması.

 20. Yemeğin hazırlanması;
  Artık malzemeleri kağıda koyabiliriz. Yemekten sonra tepsi bulaşığı çıkmaması için alüminyum folyo kullanacağız. Kare şeklinde kestiğimiz alüminyum folyomuzu tezgaha koymak ile işe başlayalım. Buraya dikkat; alüminyum folyonun parlak kısmı altta kalacak, yani yemeğe değmeyecek. Bunu her zaman böyle yapmayı unutmayın, çünkü sağlığınız için doğru olan kullanım bu şekilde olmalı.

 21. Folyonun üzerine yağlı kağıdımızı yerleştiriyoruz. Yağlı kağıdın her iki yüzü de aynı özelliktedir. Kenarları kıvrılmasın diye ben tuzluk koydum.

 22. Malzemeden bir kaşık kadarını kağıda koyuyoruz. Kağıdın dört eşit bölümden oluştuğunu varsayalım ve birinci bölümü boş bırakarak malzemeleri yanındaki bölüme koyalım. Katlarken kolaylık sağlayacaktır.

 23. Ezilmemeleri için karışıma katmadığımız çeri domatesleri bu aşamada yemeğe ekliyoruz. Porsiyon başı 2 adet domatesi karışımın ortasına yerleştirelim ve üzerine malzemenin geri kalanını koyalım.

 24. Tüm malzemenin dörtte birini kağıda koyduğumuzda katlamak için hazırız demektir.

 25. İnternette bu kadar detaylı bir katlama tarifi yok, bu sebeple detaylıca anlatacağım. Bu yemeğin püf noktası; malzemelerin güveç gibi pişmelerini sağlamak. Yani hava alışverişi olmayacak bir kap oluşturacağız. Aynı zamanda yemeğin suyunun tepsiye akarak ziyan olmasını da engellemek gerek. Suyun kağıt kabımız içinde kalması için şu şekilde katlamalıyız;

  Önce malzemelerin yanındaki boş kısmı malzemelerin üzerine doğru katlıyoruz.

 26. Sonra kağıdın boş olan diğer yarısını malzemelerin üzerine doğru katlıyoruz.

 27. Elimizin altında bir katlamalık daha kağıt kalmış olmalı.

 28. Son katımızı da malzemelerin altına doğru katlayacağız. Bunu kolay yapmak için rulonun iki kenarından tutarak bir kez tersine çevirmemiz yeterli.

 29. Rulomuzun kenarlarını kat çizgisinin olduğu yüze doğru 3-4 kere katlıyoruz.

 30. Diğer tarafı da aynı şekilde katlayarak kare şeklinde bir paket elde ediyoruz.

 31. Paketimizi ters çevirerek kıvrım izlerini altta bırakıyoruz. Paketimizi bu temiz yüzü ile sunacağız.

 32. Alüminyum folyoyu paketimizin kenarlarına doğru kıvırarak bir havuz yapıyoruz. Paketten su sızacak olursa tepsiye bulaşmayıp, folyo içinde kalacak böylece

 33. Tepsimize dizdiğimiz paketleri önceden ısıttığımız fırına yerleştirebiliriz artık. 200 derecelik fırında tam 1 saat kendi kendine pişecekler.

 34. 1 saat sonunda hepsini çiğ olarak koyduğumuz malzemeler güveç tarzında piştiler. Artık fırından çıkartabiliriz.

 35. Servis için tabağa aldığımız kağıt paketi çiçek açmış gibi sunabiliriz. Bunun için kağıdı artı şeklinde keserek köşelerine doğru kıvırmanız yeterli.

 36. Bu harika lezzet yakından böyle gözüküyor, tadını ise buradan kelimeler ile anlatmam mümkün değil. Tüm malzemelerin doğal lezzetlerini aynı lokmada damağınızda hissettiğinizi hayal edin. Etin lokum kıvamında dilinizin üzerinde eridiğini de buna ekleyin. İşte kağıt kebabı buna benziyor.

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

 1. Minion

  Harika!!