Ev Usulü Bardakta Mısır

Eskiden yaz aylarında aniden rastladığımız seyyar mısır satıcısından yükselen dayanılmaz çekicilikteki mısır kokusunu içimize çekerdik. Onun yerini giderek bardakta mısır satıcıları almaya başladı. Artık sadece yaz aylarında değil, dört mevsim mısır kokusuna rastlayabilirsiniz sokaklarda.

Bardakta mısır satışının patlamasının arkasında neler var bilmiyorum ama gelin bu lezzeti kendi haşladığımız mısır ile eve taşıyalım. Dışarıda satılan mısırdan şüphelenip çocuklarınıza yedirmiyorsanız, evde kendiniz yaparak çocuklarınıza unutulmaz bir sürpriz yaşatabilirsiniz.

Mısırı haşlamak için Haşlama Mısır tarifimi incelemek için buraya tıklayınız.

Ev Usulü Bardakta Mısır

- 23 Haziran 2014

Kendi haşladığımız mısırların tanelerini çıkartarak bardakta mısır için hazır hale getireceğiz. Daha hızlı bir çözüm isterseniz dondurulmuş mısır taneleri satın alarak onları da kullanabilirsiniz.

Ben üç farklı aroma denedim, sizler de favori lezzetinize ulaşmak için deney yapmaktan çekinmeyin. Ekşi ile tatlı, acı ile tuzlu karışımlar ilginç sonuçlar doğurabiliyor.

Peynir kullanacaksanız parmesan peyniri veya Erzurum sepet peyniri gibi sert peynirler kullanmanızı tavsiye ederim. Hem yoğun bir aroması olacak hem de eridiğinde taneleri birbirine yapıştırmayacaktır. Yine de mutfakta her şey serbesttir, size güzel gelen tat; en güzel tariftir.

Hazırlık Süresi : 10 dk Pişirme Süresi : 5 dk Miktar : 3 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 100 gr) : Kalori: 100 cal Yağ: 6 gr Karbonhidrat: 19 gr Protein: 3 gr Sodyum: 214 mg

Malzeme Listesi (ortak)

 • haşlanmış mısır - 3 adet
 • tereyağı - 1 yemek kaşığı
 • parmesan peyniri, rendelenmiş - 2 yemek kaşığı (50 gr)

Pekmezli Tarif
 • üzüm pekmezi - 1 tatlı kaşığı
 • esmer susam - 1 tatlı kaşığı

Acılı Tarif
 • nar ekşisi - 1 çay kaşığı
 • isot biberi - 1 çay kaşığı
 • karabiber - yarım çay kaşığı
 • tuz - yarım çay kaşığı

Kimyonlu Tarif
 • soya sosu - 1 çay kaşığı
 • kimyon - 1 çay kaşığı
 • zerdeçal - yarım çay kaşığı
 • tuz - çok az


Yapılışı

 1. Haşlanmış mısırların tanelerini kolayca çıkarmak için önce ikiye bölüyoruz. Elinizde mısır tanesi çıkartan aletlerden varsa onları da kullanabilirsiniz.

 2. Mısır tanelerini sıra sıra çıkartacağız. Bu sebeple bıçağımızı mısır taneleri arasındaki boşluğa yerleştiriyoruz. Bu işlem için büyük sağlam bir bıçak işinizi kolaylaştırır.

 3. Bıçağı boşlukta biraz ilerleterek mısır tanelerinin köklerini kesecek kadar bastırıyoruz. Bu işlemde bir kaza olmaması için elleriniz bıçağı keskin tarafından uzak tutun lütfen.

 4. Daha sonra mısırı bir elimize bıçağı da diğer elimize alarak çalışmaya devam edeceğiz. Şimdi de tanelerin diğer tarafından bıçak ile köklerini keserek koçandan kurtulmalarını sağlıyoruz. Bu işlemi sıralar halinde tanelerin hepsini çıkartana kadar devam edeceğiz.

 5. Taneleri çıkartmak için koçanı elinizde tutmak size uygun gelmezse başka bir yöntem olarak yanda gördüğünüz gibi tahta üzerinde de çalışabilirsiniz.

 6. Mısır tanelerini koçandan ayıkladıktan sonra birbirlerine yapışık kalırlar ise bir poşete koyarak ayrılmalarını sağlıyoruz. Bu durum genellikle buzdolabında soğuyan koçanlarda görülüyor. Sanırım üşüyen taneler birbirlerine sıkıca sarılıyorlar buzdolabında.

 7. Kaserol tipi bir tavada tereyağını eritiyoruz.

 8. Mısır tanelerini yaklaşık 5 dakika tavada tereyağı ile kavuruyoruz. Bunu yaparken taneleri ezmeyecek kadar yumuşak davranmak gerekiyor.

 9. Rendelenmiş parmesan peynirini son aşamada taneler ile karıştırıyoruz. Ateşi kapatıp bir iki tur karıştırıyoruz.

 10. Eğer tek tip tarif kullanacaksanız hepsini tavanın içinde halletmek daha kolay olacaktır. Farklı tarifler için taneleri farklı bardaklara almamız gerekiyor. Biz üç farklı tarifi denemek için tavada fazla bekletmeden mısır tanelerini bardaklara alıyoruz.

 11. Her bardakta farklı malzemeleri katarak karıştırıyoruz. İşte bardakta mısırlarımız hazır, sıcak sıcak tüketiniz.

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

 1. Minion

  Harika!!