Mantarlı Sebze Kızartma

Yurdumuzun harika lezzetlinden biridir karışık sebze kızartması. Özellikle Ege bölgesinde -sebzelerinden mi bilmem- doyumsuz bir yemektir. Ve bence bunu dünyada en iyi annelerimiz yapıyor. Hepsinin ellerinden öperek tarifimize geçiyorum.

Mantarlı Sebze Kızartma

- 07 Temmuz 2014

Yöresel bir lezzetimiz olan karışık sebze kızartmasına tereyağında kavurduğumuz mantarı ekleyeceğimiz bir tarif deneyeceğiz. Sunumunu kat kat dizerek yapıp üzerine tutkulu bir lezzet karışımı olan sarımsaklı domates sosu ve çırpılmış yoğurt ekleyeceğiz. Damaklar şenlesin, haydi...

Hazırlık Süresi : 30 dk Pişirme Süresi : 30 dk Miktar : 6 porsiyon
Besin değeri (porsiyon / 275 gr) : Kalori: 372 cal Yağ: 23 gr Karbonhidrat: 36 gr Protein: 8 gr Sodyum: 745 mg

Malzeme Listesi

 • patates, küçük boy - 6 adet
 • kültür mantarı - 6 adet
 • patlıcan - 3 adet
 • havuç - 6 adet
 • kırmızı yağ biberi - 3 adet
 • yeşil köy biberi - 4 adet
 • kamber biber - 2 adet
 • kabak - 3 adet
 • sivri biber - 24 adet
 • domates, orta boy - 2 adet
 • sarımsak - 6 diş
 • biber salçası - 1 tatlı kaşığı
 • ayçiçek yağı - yeteri kadar
 • tereyağı - 1 yemek kaşığı
 • tuz - 1 tatlı kaşığı
 • yoğurt (servis için) - 500 gr


Yapılışı

 1. Tüm malzemeleri yıkayıp doğramak için hazır hale getiriyoruz.

  Kızartma yapmak için geniş, kapaklı bir tavaya 1 parmak yüksekliğinde kızartma yağı (ayçiçek, mısırözü veya fındık yağı) döküp ısınmasını bekliyoruz.

 2. Bu esnada ilk partinin malzemelerini doğrayalım. İşe havuç ile başlayabiliriz.
  Havuçları biraz çapraz şekilde 2 mm kalınlığında diskler halinde doğruyoruz. Ne çok kalın ne de çok ince olmamalı.

 3. Yağımız kızdıktan sonra havuçları içine atıp yüksek ateşte kızartıyoruz. Genel bir kural olarak; ateşi azaltırsanız malzemeler yağı emer, çok fazla olursa da dışı kurur içleri çiğ kalır. En iyi seviyeyi kendi ocağınızda elbet siz bilebilirsiniz.

 4. Havuçlar kızarırken bir sonraki partiyi hazır edelim, biberle uygun bir seçim olur. Yağa aromasını katacak, o aroma daha sonraki sonraki kızartmalara da bulaşacaktır ki; ben bu kısmını çok seviyorum.

  Kızartma tavamızda malzemeleri tepeleme koymuyoruz, tavanın tabanı bir sıra aldığı kadar koyup kalan malzeme olursa bir sonraki partiye devam ediyoruz.

 5. Pişirme işini hızlandırmak isterseniz patatesleri ayrı bir yerde eş zamanlı kızartabilirsiniz. Ben de öyle yapacağım için patatesleri de doğrayıp diğer tavaya atıyorum.

  Patatesleri yuvarlak diskler şeklinde doğruyoruz. kalınlığı 4 mm kadar olsa yeterli.

 6. Sırada kırmızı yağ biberleri var. Bence bu tarifin olmazsa olmazlarından biridir.

  Kırmızı yağ biberlerini de tek seferde ağza sığacak büyüklükte geniş parçalar halinde doğruyoruz.

 7. Kabakların da sırası geldi. Malzemeleri tavaya atmadan hemen önce doğramak onların kararmaya fırsat bulamadan pişmelerini sağlayacaktır. O yüzden özellikle patlıcan, kabak ve patatesi tavaya atmadan hemen önce doğrayıp vakit kaybetmeden kızartmak gerek.

 8. Tavada işi biteni geçici bir tabağa alıp tavaya bir sonraki malzemeyi atarak devam ediyoruz.

 9. Bir başka tavada mantarları tereyağında kavuracağız. Bunun için mantarların sap kısmını çıkartıp baş kısımlarını biraz etli olacak şekilde doğruyoruz.

 10. 1 tatlı kaşığı kadar tereyağını tavaya atıp kızdırdıktan sonra mantarlarımızı ekliyoruz. Bir yüzleri piştikten sonra diğer yüzlerini çevirerek eşit kızarmalarını sağlıyoruz.

 11. Malzemeler bir yandan kızarırken biz de diğer tarafta üzerine dökeceğimiz domates sosunu hazırlayalım.

  Bunun için önce domatesleri geniş bıçaklı bölümde rendeliyoruz. Sosun içinde domatesi parçacıkları ile birlikte istiyoruz.

 12. Domates sosuna koyacağımız sarımsakları soyup havan ile döverek eziyoruz.

  Sarımsakları kolayca soymak için kabuğu ile birlikte bıçağın geniş yüzü ile bastırın, kabukları kendiliğinden ayrılacaktır.

 13. Daha fazla bulaşık çıkartmamak adına domates sosunu mantarları kızarttığım tavada yapacağım.
  Bunun için mantarları tabağa alıp domates rendesini tavaya boşaltıyorum. Önce yoğun ateşte başlayıp fokurdamaya başladığında ateşi kısıyorum. Bir tatlı kaşığı kadar biber salçasını tat vermesi için sosa karıştırıyorum.

 14. Kısık ateşte 3-4 dakika kendi halinde kaynayan domates sosuna ezdiğimiz sarımsakları ekliyoruz. Biraz tuz, biraz da karabiber ile çeşnilendiriyoruz.

  Bir dakika kadar daha kaynadıktan sonra domates sosunu kenara alıyoruz.

 15. Öte yanda sıra patlıcanları kızartmaya geldi. Patlıcanları en sona bıraktık çünkü en çok yağ çeken malzeme olduğu için, onu tabakta bekletmeden direkt servis edeceğiz. Böylece patlıcanlarımız yağsız ve hafif olacaklar.

  Patlıcanların boyunu önce ikiye bölüyoruz. Sonra 3 mm kalınlığında geniş parçalar olarak doğruyoruz. Serviste patlıcanları en üste bir kaplama şeklinde dizeceğimiz için böyle geniş bıraktık.

 16. Tüm malzemelerimiz kızardı. Servis edilmek için bizi bekliyorlar.

 17. Karışık sebze kızarmasını güzel bir tabak yerleşimi ile sunmak hem yemeğin hem de emeklerinizin hakkettiği saygıyı görmesine yardımcı olacaktır.

  Sebzeleri bir bina yapar gibi yerleştireceğiz. Alt kısımlarda sert sebzeler üst kısımlarda ise yumuşak olanlar şeklinde yerleştireceğiz. Böylece çatal yukarıdan battığında en üstten en aşağıdakine kadar tüm sebze türlerini ezmeden yakalayabilecek.

  Binamızın temelini patates disklerimiz oluşturacak. En alta onları yerleştiriyoruz.

 18. Patateslerin üstüne kabak parçalarını serpiştiriyoruz.

 19. Üçüncü kata yeşil köy biberi ve kamber biberleri karışık örüyoruz.

 20. Sonraki katmanı kırmızı yağ biberi ve havuçlar ile süslüyoruz. Bunları biraz daha kenarlara doğru yerleştirecek renklerinin gözükmesine fırsat tanımalıyız.

 21. Binamızın dış cephe giydirmesini geniş patlıcan parçaları ile tamamlıyoruz.

 22. Tabağımızın sos dökmeden önceki hali şu şekilde oldu.

 23. Domates sosunu sebzelerin tepe noktasına döküyoruz, sos kendiğilinden aşağıya doğru akıyor. Her tabak için 2 yemek kaşığı kadar sos yeterli, amacımız sebzeleri tamamen kaplamak değil, tadımlık farklılıklar sunmak.

 24. Sivri biberleri de sapları tepede kalacak şekilde her tabağa 4 adet olmak üzere diziyoruz. Amacımız saplarını temiz tutarak el ile almaya olanak sağlamak.

 25. Servisini yoğurtsuz almak isteyenler için tabağımızın görünümü işte bu.

 26. Yoğurtlu tercih edenler için ise kenarlara az miktarda olacak şekilde önceden çırptığımız yoğurdu ekliyoruz.

 27. En sonunda emeklerimizin sonucunu aldık. Harika bir sunum ile servisimiz hazır.

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

 1. Minion

  Harika!!