Ozan Usulü Bruschetta

İtalya'nın akdeniz kokusu ile dolu “Bruschetta”sı, esasen çocuklarını hızlı biçimde doyurmak isteyen İtalyan annelerin hazırladığı bir ara öğün. İtalyan restoranlarında Antipasto yani ana yemek öncesi başlangıçlar menüsünde yerini almıştır. Çoğu restoranda garsonların dahi buru-şeta olarak telafuz etmesine bakmayın, doğru okunuşu; burus-ketta'dır. Ülkemizdeki İtalyan restoranlarında farklı uyarlamaları yapılan “Bruschetta”nın bir diliminin fiyatı iyi bir yerde yiyeceğiniz bir porsiyon döner ile neredeyse aynıdır. Bu durum “Bruschetta”nın özüne aykırıdır, çünkü kendi yurdunda bu yiyecek basit bir ev atıştırmasından başka bir şey değildir.

Temel olarak bruschetta; sarımsaklı ekmek üzerinde zeytinyağlı domates ve fesleğen demektir. Memleketimizdeki “ekmek arası domates, biber ve peynir”e tekabül eder kabaca. Hani mahalle arasında top peşinde koşarken aynı zamanda elinde kendi kadar ekmeği ısıran çocuklar vardır ya, işte o ekmekten bahsediyorum.

Haliyle, nasıl ekmek arası malzemeler kişiye göre değişebiliyorsa, bruschetta da kişiye göre farklı tarifleri yapılabilen bir yiyecektir. Bir yerde yediğiniz, diğer yerdekine benzemez. Bazen soğan bulursunuz içinde, bazen de mozzarella üzerinde... Biz nasıl ekmek arası pastırma yapıyorsak, İtalyanlar da bir tür domuz salamı sayılabilecek Prosciutto ile bruschetta çeşidi yaparlar.

Gelin, Batı'nın iyi yanlarını alıp, kötü yanlarını onlara bırakalım ve “Bruschetta”yı kendimize uyarlayalım. Bu tarifte -ki adına rahatlıkla Ozan Usulü Bruschetta diyebiliriz- ekmek arası yapıp yiyebileceğimiz malzemeleri sarımsaklı ekmek üzerinde yiyeceğiz. Yine de geleneksel tarifin aromasını çok bozmadan yapacağız bunu. Buyrunuz...

Ozan Usulü Bruschetta

- 11 Ağustos 2014

“Bruschetta” olarak yazılıp burus-ketta olarak telafuz edilen (genel yanılgı olarak buru-şeta değil) bu geleneksel İtalyan lezzetini biraz değiştireceğiz bu tarifte. Orijinal tarife ek olarak çok az sivri biber ve taze nane ekleyeceğiz. Ayrıca Mozzarella veya Parmesan peyniri değil, Erzurum sepet peyniri kullanacağız.

Yemeğe başladığınızda lezzetinden kendinizi durduramayacaksınız, üzerimde denenmiş ve görülmüştür.

Hazırlık Süresi : 20 dk Pişirme Süresi : 10 dk Miktar : 24 adet
Besin değeri (porsiyon / 4 adet) : Kalori: 102 cal Yağ: 3 gr Karbonhidrat: 17 gr Protein: 3 gr Sodyum: 271 mg

Malzeme Listesi

• baget ekmek - 1 adet
  • domates, büyük boy - 1 adet
  • taze fesleğen - 25-30 yaprak
  • sivri biber - 1 adet
  • sarımsak - 2 diş
  • taze nane - 6-8 yaprak
  • Erzurum sepet peyniri - 100 gr
  • tuz - 1 çay kaşığı
  • sızma zeytinyağı - 2 yemek kaşığı
  • balsamik sirkesi - 1 tatlı kaşığı

Yapılışı

1. İşe domatesleri doğrayarak başlıyoruz. Çok küçük küpler yapacağız, bunun için önce 4 mm kalınlığında diskler elde edecek şekilde dilimliyoruz.

Domatesli her yemek gibi bu tarif de domates ne kadar lezzetli ise o kadar iyi olur. Mevsiminde yakalarsanız mutlaka çeri domatesler ile yapınız. Çok daha iyi sonuç alırsınız.

2. Diskleri yine 4 mm kalınlığınla çubuklara ve onları da 4 mm büyüklüğünde parçalara dönüştürüyoruz. Sonuçta elimizce tavla zarından biraz küçük boyutta domates küpleri oluyor.

3. İtalyanların geleneksel bruschetta tarifinde olmayan, benim sonradan eklediğim bir adet sivri biberi incecik kıyıyoruz. Ağza atılan lokmada varlığı belli olmayacak kadar küçük olmalı.

4. Yine orijinal tarife deneysel olarak sonradan eklediğimiz taze naneleri de incecik kıyıyoruz.

5. Taze fesleğen yapraklarını incecik kıyarak malzemelerimizi tamamlıyoruz.

6. Doğradığımız tüm malzemeleri derin bir kaba boşaltıyoruz.

7. Kabın içine bir çay kaşığı kadar tuz ve bir tatlı kaşığı kadar sızma zeytinyağı ekliyoruz.

Zeytinyağı mümkün olduğunca az olsun. Burada zeytinyağını yeşilliklerin aromasını domatese katan bir çözücü olarak kullanıyoruz.

8. Bir tatlı kaşığı kadar balzamik sirkesini de karışıma ekliyoruz.

9. Malzemeleri eşit dağılacak kadar ezmeden karıştırıp bir kenara koyuyoruz.

10. Fırından çıkalı en az 8 saat olmuş, hatta 1 gün beklemiş bir adet baget ekmeğini ince olacak şekilde dilimlemekle işe devam ediyoruz. Baget ekmeğini seçmemizdeki sebep; dilimlendikten sonra iki lokma büyüklüğünde ufak parçalar elde edebiliyor olmamız. Büyük dilimler yerine küçük parçalar bu tarifte daha uygun olacaktır.

11. Ekmek dilimlerini fırında biraz kızartacağız. Bunun için tepsiye diziyoruz. Fırın ile uğraşmak istemezseniz aynı işlemi yağsız yapışmaz bir tava ile ocakta da yapabilirsiniz. Tek seferde tüm dilimleri aldığı için ben fırını tercih ediyorum.

12. Fırının sadece üst ızgarasını açıp 150 dereceye ayarlıyoruz. Fırın istediğimiz ısıya ulaştıktan sonra ekmekleri koyuyoruz. Burası önemli; eğer fırın soğukken koyup ekmekler içindeyken ısınmasını beklersek, ekmeklerin hepsi kurur. Biz ekmeklerin yüzeylerine ani ısı uygulayıp hemen alacağız, böylece içleri kurumayacak.

13. Fırında yaklaşık 2 dakika sonunda yüzleri kızarıyor. Ekmeklerin bir yüzü istediğimiz gibi kızarınca diğer yüzlerini çevirip aynı şekilde kızartıyoruz.

14. İki yüzünü de kızartıp içlerini yumuşak bıraktığımız ekmek dilimlerinin bir yüzlerine sarımsak sürüyoruz. Bunu yapmak çok kolay, sarımsak dişini ortadan ikiye bölüp iç kısmını ekmeğin yüzeyine sürdüğümüzde ekmeğin kuru yüzeyi rende etkisi yapıyor ve sarımsağı tüketiyor. Fazla bastırmayın, hafifçe gezindirmek yeterli.

15. Sarımsak sürdüğümüz yüzeye bir fırça yardımı ile zeytinyağı sürüyoruz. Ben bolca kullanmayı tercih ediyorum, her noktaya zeytinyağını ulaştırıyorum.

Bu işlemi yapmadan önce dilimlerimizi servis tabağına alabiliriz. Böylece bir daha aktarmamız gerekmez.

16. Domates karışımını her dilim üzerine yaklaşık bir yemek kaşığı olacak şekilde ekmeklerin üzerine aktarıyoruz. Yiyen kişi dilimi elinde aldığında dilim üzerindekiler dökülmeyecek kadar olmalı ama çok da az olmamalı; ikisinin arası. Ekmekler soğumadan bu işlemi bitirecek kadar hızlı olmalıyız.

17. Domates karışımı aktardıktan sonra üzerine biraz peynir rendeliyoruz. Genellikle Mozzarella peyniri ile servis edilir. Daha yoğun bir İtalyan aroması hissetmek isterseniz gerçek parmesan, yani Parmigiano-Reggiano bulup rendeleyiniz.

Maalesef ülkemizde gerçek parmesan bulmak biraz zor ve oldukça masraflıdır. Size onun yerine yaklaşık aynı aromayı verebilecek olan yurdumuz peynirlerinden Erzurum sepet peyniri öneririm. Özellikle koyun sütünden yapılanı daha iyidir.

18. Elimizdeki malzemeler ile 24 dilim bruschetta yapabiliyoruz. Ana yemek öncesi başlangıçlar şeklinde sunabileceğiniz gibi tek başına atıştırmalık olarak da tercih edilebilir. Ben genellikle bruschetta yemekten kendimi alamayıp bir sonraki safhaya geçmek için fırsat bulamıyorum. Öyle lezzetli bir yiyecek...

İşte, Erzurum sepet peynirli, sivri biber ve nane takviyeli bruschetta.

Ozan usulü bruschetta (Birinci kişi gözünden görünüş)

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız

1. Nilgün Bereketli

Ozancım bu tarifini denedim. Misafirlerim de çok beğendiler. Yalnız tarifini biraz bozdum:( Erzurum sepet peyniri kullanamadım. Erzurum niree Bilecik niree... Evde ezine vardı onu kullandım. Sonuç başarılı!!! Tarif hatırlattığın için teşekkürler. Geldiğinde benim için zaman ayır sana da ikram etmek istiyorum.

• Ozan Tan

Teşekkür ederim, ellerine sağlık. Mutfakta ne varsa o sırada, en doğrusu odur zaten!