Salça Soslu Pipe Rigate
(Dil peyniri servisi ile)

Sonradan öğrendiğim acı bir gerçeği sizinle paylaşarak başlamak istiyorum; bugüne kadar yediklerimin hepsi makarna değilmiş. Yani bu işin mucitlerinin yaptığı usülde değilmiş demek daha doğru olur.

Aslına uygun pişirme yöntemini öğrendikten sonra hiç bir şey eskisi gibi değildi benim için. Gittiğim her iddialı mekanda mutlaka bir makarna seçer ve denerim, lokantanın notunu kendimce bu şekilde veririm. Gelin biz de bugün makarnayı İtalyan geleneklerine göre, sosunu ise gelenek dışı bir tarif ile hazırlayıp açlıktan guruldayan midemiz ile buluşturalım.

Not: Bu günlerde makarnalar hakkında hepimize çok faydalı olacak bir dosya üzerinde çalışıyorum, bittiğinde yazılarım arasında bulabilirsiniz.

Salça Soslu Pipe Rigate
(Dil peyniri servisi ile)

- 07 Eylül 2014

Balzamik sos katkılı, kırmızı soğanlı, biberli salçalı bir sos yapacak ve al dente haşlayacağımız pipe rigate, nam-ı diğer mantı makarnamız ile karıştırarak son pişirmesini yapacak, sonunda da üzerinde dil peyniri rendeleyeceğiz.

Buyrun, maceramı aşağıda anlatıyorum.

Hazırlık Süresi : 5 dk Pişirme Süresi : 15 dk Miktar : 1 porsiyon
Besin değeri (porsiyon) : Kalori: 293 cal Yağ: 4 gr Karbonhidrat: 54 gr Protein: 10 gr Sodyum: 498 mg

Malzeme Listesi

 • Makarna (pipe rigate) - 125 gr
 • yeşil köy biber1 - 1 adet
 • kırmızı yağ biberi - 1/2 adet
 • çeri domates - 2 adet
 • dil peyniri - 2 yemek kaşığı (rendelenmiş)
 • domates salçası - 1 yemek kaşığı
 • kırmızı soğan, orta boy - 1 adet
 • balzamik sirkesi - 1 yemek kaşığı
 • içme suyu - 1 litre
 • karabiber - 1 çay kaşığı
 • tuz (makarna için) - 1 tatlı kaşığı
 • tuz (sos için) - 1 çay kaşığı
 • tereyağı - 1 yemek kaşığı
 • zeytinyağı - 1 tatlı kaşığı


Yapılışı

 1. Makarna yapmanın ilk ve en önemli kuralı; makarnaları su tam olarak kaynadıktan sonra eklemektir. Hatta tuz eklenen suyun kaynama noktası daha yüksektir, yani normalden daha sıcak bir su içinde pişecekler.

  Derin çelik tencereye 5 su bardağı su koyup kaynamasını sağlıyoruz. Su ısıtıcıda ısıtıp koymak zaman kazandırır.


 2. Su kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı tuz ekleyip karıştırıyoruz. Su tekrar kaynamaya başladığında makarnayı ekliyoruz. Bu andan itibaren bu makarna tipine uygun olarak tam 10 dakika boyunca çok yüksek olmayan ama suyu sürekli kaynatacak ateş seviyesinde makarnaları haşlayacağız.

  Size bir püf noktası; makarna kaynarken çok fazla müdahale etmeyin, kendi haline bırakın. Sürekli karıştırılan makarnalar içindeki nişastayı dışarı salacak ve yapışık hale dönüşecektir. Tencereye yapışmaması için her 3 dakikada bir karıştırın yeter.

 3. Diğer tarafta salçalı sosumuzu hazırlamaya başlayalım. Geniş bir tavada tereyağını ve zeytinyağını birlikte ısıtıyoruz.

  Bu tavaya daha sonra makarnaları da ekleyeceğimiz için, büyükçe bir wok tava seçmeniz iyi olacaktır.

 4. Çatalımız ile kolayca seçerek yemek için kırmızı soğanları biraz kalınca (4 mm kadar) ve yuvarlak biçimde dilimliyoruz.

 5. Tavadaki yağ kızınca soğan dilimlerini ekliyoruz. Bu andan itibaren tavanın altında devamlı yüksek ateş olmalı.

 6. Sadece soğanların üstüne gelecek şekilde çok az toz şeker serpiyoruz. Şeker burada eriyecek ve soğanın içine işleyerek güzel bir lezzet katacak.

 7. Soğanlar kızarırken kırmızı yağ biberini soğanlar ile aynı kalınlıkta ve şekilde dilimliyoruz.

 8. Soğanların bir yüzü kızardıktan sonra diğer yüzünü çeviriyor ve üzerlerine kırmızı biberleri serpiyoruz.

 9. Sıra yeşil köy biberine geldi. Onu da aynı kalınlık ve şekilde dilimliyor ve kırmızı biberlerin biraz pişmesini bekliyoruz.

  Arada bir makarnaları da tencereye yapışmamaları için kontrol ediyoruz.

 10. Kırmızı biberler ve soğanı çevirerek kızarttıktan sonra yeşil biberleri de ekliyoruz.

 11. Yeşil biberler yaklaşık bir dakika kadar kavrulduktan sonra tavaya domates salçasını katabiliriz. Hele benimki gibi kendi yaptığınız salçanız varsa onu kullanmak için harika bir fırsat!

 12. Geldik sosun neredeyse en önemli anına; sosu fevkalade yapacak olan makarna suyunu ekleyeceğiz. Makarna tenceresinden zaten kaynar halde olan pişirme suyunda 3-4 yemek kaşığı kadarını sos tavamıza ekliyoruz.

 13. Unutmadan söylemeliyim; eğer makarna için 10 dakika dolduysa altını kapatın ve süzün. Suyun içinde bırakırsanız makarna pişmeye devam edecek ve kıvamı bozulacaktır. Aslında en doğrusu sos ile makarnayı aynı anda bitirmek.

 14. Sos tavamıza geri dönecek olursak, eklediğimiz su ile salçayı iyice eritip tüm tavaya yayılmasını sağlıyoruz.

 15. Sos fokurdamaya başladığında ateşin altını en kısık konuma getiriyoruz. ve sosun kalınlaşması için bir kaç dakika demlendiriyoruz.

 16. Bir yemek kaşığı kadar balzamik sirkesini sosa ekliyoruz. Aynı şekilde tuz ve karabiberi eklemek için en doğru zaman.

  Sosun hepsini karıştırıyor ve kalınlaşması için bir kaç dakika daha kısık ateşte pişiriyoruz

 17. Sosumuz kısık ateşte pişerken son bir dakikasında dörde böldüğümüz çeri domatesleri ekliyoruz. Son bir dakika domatesleri az miktarda pişirmeye yetecek.

 18. Makarnalar için pişirme süresi tamamlandı ve sosumuz hazır olmaya yaklaştı ise, artık süzebiliriz.

  İyi bir makarna istiyorsanız yaptığınız modele göre tavsiye edilen pişirme süresine uyun. Daha az veya fazla pişirmek onu mükemmellikten uzaklaştıracaktır. Makarnaları sos hazır olana kadar süzgeçte bekletebilirsiniz ama bu süre bir kaç dakikayı geçmemeli.

 19. Sık yapılan bir yanlışı burada hatırlatmak istiyorum; makarna süzülürken soğuk suya tutulmaz. Bu hem tadını bozacak hem de sosun makarna yüzeyine yapışmasına mani olacaktır. Süzmek yeterlidir.

 20. Sosumuz hazır olduğunda onu yüksek ateş alabileceğimiz ocağa yerleştiriyoruz.

 21. Yüksek ateşteki sosun içine süzdüğümüz makarnaları ekliyoruz ve sos ile makarnayı iyice karıştırıyoruz.

 22. Makarnayı sos ile yüksek ateşte bir dakika kadar daha pişireceğiz. Makarna ve sos birbirlerine tutunacak ve makarnanın mükemmel sertlikte kalmasını sağlacak.

 23. Sos ile birlikte kavurduğumuz makarnayı servis tabağına alıyoruz. Boş tabağı bir fırında önceden ısıtmak çok iyi olur. Tüm makarnalar piştikten hemen sonra ve sıcakken yenmesi gereken bir yemek türü (makarna salatasını hariç tutalım tabi).

 24. Bu tarif, peynir eklemeden sadece soslu haliyle de çok iyi! Denemizi tavsiye ederim.

 25. Daha iyisi için ise üzerine dil peyniri rendelemeliyiz.

  Dil peyniri; tuzsuz, yağsız yapısı ile balzamik soslu yoğun sosumuzu damağımızda dengeleyecek bir seçim. Lifli yapısı sayesinde rendelemeden ufak tel parçalar halinde de serpebilirsiniz.

 26. Makarnamız servise hazır. Bekletmeden tüketmeyi unutmayınız.

Balzamik sos katkılı, kırmızı soğanlı, biberli ve salçalı sosumuz ile karıştırarak son pişirmesini yaptığımız pipe rigate, nam-ı diğer mantı makarnamız üzerinde dil peyniri rendesi ile afiyetle yenmeye hazır.

Salça Soslu Pipe Rigate (Dil peyniri servisi ile)

Salça Soslu Pipe Rigate (Dil peyniri servisi ile)

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız