Sade Pirinç Pilavı

Pirinç, dünya nüfusunun yarısından fazlası için beslenme kaynağı olarak kullanılan, mısır ve buğdaydan sonra en çok ekilen tahıldır. Kökeni Asya'dır. Bizim ülkemize 500 yıl kadar önce bir girmiş ve pir girmiştir. Pirinç kullanılarak yapılan tonla tarifimiz yanında sade pilav olarak da bir çok yemeğe eşlik eder. Yüksek oranda nişasta içerdiği için oldukça besleyici ve doyurucudur. Asya mutfağında ekmek kültürü yoktur, onlar ekmek yerine pilav yerler. Bizde ise pilavı ekmekle yeriz neredeyse, ki oldukça sağlıksız bir beslenme tercihi bu.

Pirinç pilavı yapmanın bir kaç yöntemi var;

1. Kabartma
  2. Salma
  3. Haşlama
  4. Kavurduktan sonra haşlama
  5. Bol suda haşlayıp süzme
  6. Risotto usulü

Bu yazımda kavurma usulü pilav maceramı anlatacağım. İyi bir kavurma pilav için bazı püf noktalarını buraya not alarak başlıyorum;

• Pirincin nişastadan oluştuğunu unutmayın. Nişasta ise un gibi bir madde, yani su ile buluştuğunda hamur olur. Pilav yaparken bütün ustalık; pirincin nişastasını kontrol altına almakta saklı. Tane tane pilav için, nişastayı pirinç tanelerinin içine hapsetmek gerek.
  • Kavurma yönteminde pirinci önceden ıslatmak ve tanelerin etrafındaki nişastayı temizlemek çok önemli. Bunun için biraz tuzlu ve ılık bir su kullanmak ise daha da iyi.
  • Pilavı kavururken pirinçleri incitmeden karıştırmak nişastayı dışına çıkarmasına engel olacaktır.
  • Pilavı mutlaka geniş bir tencerede yapın, yayvan olarak pişmeli. Üstüste bindikleri derin dar ve derin tencereler uygun değildir.
  • Pilav en iyi bakır tencerede, o yoksa çelik tencerede olur. Yapışmaz tencereler pek tavsiye edilmez.
  • Kullandığınız pirincin türünü ve huyunu bilmek, pilavı daha kontrollü yapmanızı sağlar.
  • Pilav pişerken kapağı kapalı tutulur ve çok kısık ateşte aynı çay gibi demlenerek kıvama gelir. Kapağı açıp o değerli buharın kaçması bütün su dengesi formülünü değiştirir.
  • Pirinç pilavı, bulgur pilavının aksine, piştikten hemen sonra yenmez. Bir süre dinlendikten sonra tüketilmelidir. Bu hem lezzeti hem de mide sağlığınız için iyidir.

Tereyağı ile lezzet dolu bir pirinç pilavı için buyrunuz;

Sade Pirinç Pilavı

- 09 Kasım 2014

Pirinç pilavını sade olarak ve kavurma yöntemi ile yapacağız. Elinizde varsa ev yapımı gerçek et suyu veya tavuk suyu kullanırsanız yerken bambaşka bir keyif alacaksınız.

Buyrun başlayalım;

Hazırlık Süresi : 20 dk Pişirme Süresi : 20 dk Miktar : 4 porsiyon
Besin değeri (porsiyon) : Kalori: 326 cal Yağ: 13 gr Karbonhidrat: 75 gr Protein: 4 gr Sodyum: 171 mg

Malzeme Listesi

• pilavlık pirinç - 1 su bardağı (200 ml)
  • Et veya tavuk suyu (yoksa içme suyu) - 1,5 su bardağı (300 ml)
  • tereyağı - 1 çorba kaşığı
  • tereyağı (piştikten sonra) - 1 tatlı kaşığı
  • deniz tuzu - 1 tatlı kaşığı

Yapılışı

1. Pirinci bir kaseye alıp ve üzerine bolca ılık su dolduruyoruz. Yaklaşık bir tatlı kaşığı tuz atarak karıştırıp bırakıyoruz. Pirincin nişastasını salması için en az yarım saat suyun içinde beklemesi gerekli.

2. Yeterince beklettikten sonra pirinci iki-üç sefer duru suyla yıkıyoruz ki yüzeydeki tüm nişasta gitsin.

3. Pilavı iyi yapmanın tüm sırrı neredeyse bu hazırlık aşamasında gizli.

4. Tane tane pişmesi için iyice yıkıyoruz pirinçleri.

5. Hadi bir de süzgeç ile yıkayalım hem de suyunu süzmek kolay olsun.

6. Pirinçleri iyice yıkıyoruz demiş miydim? Abartıyor gibi gözükse de benim gibi amatörler için çok faydalı bir yöntem. Pilav yapmaya eli yatkın hanımlar alışkın oldukları ayarlar ile harikalar yaratıyorlar. Her durumda en güzel pilavı elde etmek için pirinci ne kadar çok yıkarsak o kadar iyi...

7. Pirinçlerin suyu süzüledursun, biz de tereyağını kızdıralım. Bu arada bilginiz olsun; en iyi pilav bakır tencerede olur. O yoksa çelik tencerede de süper olur. Ben hep çelik tencere kullandım ve her seferinde memnun kaldım. Yapışmaz tavaları pek tavsiye etmiyorum.

8. Tereyağı ile birlikte biraz da rafine zeytinyağı koyarsanız yağınız yanmaz. Pirinçleri eklemeden önce yağın iyice kızdığından emin olup öyle koyuyoruz tencereye.

9. Çelik tencere için bir püf nokta; pirinçleri koyar koymaz karıştırmayın. Tabanına yapışan pirinçleri ancak parçalarsınız ve dibinin tutmasına sebep olursunuz. Pirinçleri eklediğiniz gibi bırakın öylece.

10. Bir dakika içinde tabanındaki pirinçler kendiliğinden ayrılacaklar. Artık karıştırarak kavurabiliriz. Karıştırma işlemini de çok dikkatli yapıyoruz aksi halde bütün çabalarımız boşa gider. Sakince, pirinçleri kırmadan, incitmeden, alttan alıp üste koyarak tüm pirinçlerin tencere tabanını ziyaret etmelerini sağlıyoruz.

11. Karıştırmak için kullandığımız alet de önemli aslına bakarsanız. Pirinçleri kırmayacak her alet uygundur. Ben bu tip işlere özel bir silikon spatula olan chef'n marka kullanıyorum ve memnunum.
    Pirinçleri yaklaşık 4 dakika kavurmak yeterli. Kıvama geldiğini tüm pirinçlerin birbirine tutunmasından anlayabilirsiniz.

12. Hazırda kaynamış olarak bekleyen oranı ayarlı suyu tencereye boşaltıyoruz "Cossss" efekti eşliğinde. En lezzetli pilav için gerçek et suyu veya tavuk suyu kullanmalısınız. Hazır bulyonları pek kullanmayın derim. Et suyunuz yoksa içme suyu da işimizi görecektir.

13. Pilavın suyuna 1-2 çay kaşığı limon suyu (gerçek limonun suyu tabii ki) pirinç tanelerini bembeyaz yapacaktır.

14. Pilavın tuzunu da bu aşamada katıyoruz. Tuz miktarını iyi ayarlayın, tuzsuz pilava tabakta katılan tuz maalesef bütün lezzetini kaçırıyor.

15. Tuzunu eklediğimiz suyu eşit dağılsın diye şöyle bir karıştırıp kaynamasını bekliyoruz. Fokur fokur kaynamaya başlayınca tencerenin kapağını kapatıp en küçük ocağa alıyoruz. Buradaki püf noktası; kapağı pişene kadar hiç açmamak! Buharının kaçmasına izin vermeyin.

16. İşte bu pişirme aşaması da pilavın kalitesini belirleyen bir unsur. Pilav aceleye gelmez, yavaş yavaş pişmeli. Hatta mangalın kalan közüyle veya ılık bir sobanın üzerinde ağır ağır pişen pilavın tadına doyum olmaz.
    Biz de elimizdeki imkanlara göre en kısık ateşte demlenerek pişmeye bırakıyoruz.

17. Yaklaşık 10 dakika sonra pişecektir ama bunun sabit bir formülü yok ne yazık ki. Pirincin cinsi, su miktarı ve ateşin seviyesi bu süreye etki ediyor. O yüzden camlı bir kapak çok işe yarar. Tenceredeki su bitince pilav pişmiş demektir. Ateşin altını kapatıyoruz. Pirinç de aynı makarna gibi ateşini kapatsanız da kendi sıcağıyla pişmeye devam eden bir gıda. O yüzden biraz nemli kalmasına bu aşamada aldırmayın.

18. İşte geldik işin en güzel aşamasına! Pişen pilava daha sıcakken bir parça tereyağı ekliyoruz ve kapağını tekrar kapatıyoruz.

19. Tereyağı eriyene kadar bekliyoruz. Hele bir de elinizde has tereyağı varsa "offf..." diyorum başka bir şey demiyorum.

20. Yine pirinç tanelerini incitmeden sakince tüm tereyağını dağıtıyoruz. Bir kere ters yüz etmek yeterli.

21. Tencereyi yaklaşık 15 dakika dinleneceği bir yere alıyoruz.

22. Pamuklu temiz bir tülbenti veya benzeri bir bezi tencereye gerip üzerine kapağını kapatıyoruz. Bu bez pilavın fazla nemini emeceği gibi dinlenirken kapakta yoğuşan su damlalarının tekrar pilava düşmesini engelleyecek.

23. Bu şekilde 15 dakika kadar dinlendirmek iyi bir pilav için çok önemli bir ayrıntı. Pirinç pilavı, bulgurun aksine, dinlendikten sonra yenmesi gereken bir gıda. Hem midenize oturmaz hem de tane tane olması için zaman tanımış olursunuz.

24. Pilav dinlendikten sonra halen sıcakken servis ediniz. Tabağa koymadan önce yine bir kez karıştırmak çok iyi olur.

Yüzlerce farklı yemeğin yanına mükemmel yakışan sade pirinç pilavımız hazır. Bana göre ise pilav; kavurmanın kader arkadaşı, her daim beraber olmalılar.

Sade Pirinç Pilavı

Sade Pirinç Pilavı

Afiyet olsun.

Print Friendly and PDF

Yorumlarınız